Kilka dość istotnych elementów, o których warto pamiętać przy tworzeniu stron zapleczowych:

  1. Strony powinny mieć SEO url-e – czyli tzw. “przyjazne linki” (adresy stron nie powinny zawierać żadnych “.php?id=” tylko normalne nazwy z wykorzystaniem mod rewrite (lub rewrite jeśli jesteśmy fajniejsi i korzystamy z nginxa zapiast Apacha)
  2. Ograniczamy linki wychodzące. Można śmiała stosować zasadę: ZERO linków wychodzących do obcych stron – kasujemy wszystkie możliwe linki do stron producentów, autorów szablonu, wsparcia technicznego, autorów spolszczenia itd. Na stronie mają być tylko linki, do naszych podstron oraz stron pozycjonowanych.
    Musimy panować nad linkami wychodzącymi. Nic nie szkodzi na przeszkodzie, by linkować do mocnych stron powiązanych tematycznie – może to być np. film na youtubie, czy definicja pojęcia na Wikipedii (powiązana z tematyką wpisu).
  3. Korzystamy z różnych szablonów, nie używamy tego samego motywu na kilku naszych stronach.
  4. Pozbywamy się wszystkich dodatkowych bloków-widgetów typu “Popularne tagi”, “Wyszukiwarka”, “Logowanie” itp.
  5. Jeśli to możliwe – ukrywamy wersję skryptu (jeśli np. korzystamy z WordPressa – korzystamy z odpowiednich wtyczek, w Joomli wyłączamy opcję “Pokaż wersję Joomla!” etc.)
  6. Jeśli jakiś linków nie można usunąć z panelu admina to trzeba to zrobić edytując kod w PHP. Do wyszukiwania danej frazy linku najlepiej skorzystać z opcji wyszukiwania tekstu (w TCMD jest taka opcja, najpierw pobieramy całość strony na dysk, później przeszukujemy treść).
  7. Nie przejmujemy się wyglądem – strony mają być maksymalnie proste, nie muszą być piękne bo boty i tak tego nie docenią 😉
  8. Warto oprócz dywersyfikacji linków stosować również różnorodność wśród skryptów na naszych stronach zapleczowych. Mogą to być fora internetowe, Drupal, Joomla, WordPress itp.